خواص قره قروت کفیر

خواص قره قروت کفیر:
۱- قره قروت حداقل ۲۴۰ کیلوکالری انرژی در هر ۱۰۰ گرم خود دارد.
۲- به دلیل پروتئین هایی که در قره قروت کفیر وجود دارد به استحکامی و ساختار سلول های بدن به ویژه عضلات و رشد نمو این سلول ها کمک بسیاری می کند.
۳- در قره قروت کفیر نوعی قند وجود دارد که از ماست کفیر منشاء گرفته است. این قند انرژی بیش تری برای شکستن و تبدیل شدن به گلوکز که یک قند قابل جذب است دارد بنابراین در کل قند آن پایین است.
۴- این فرآوردی ترش مزه میزان چربی پایینی دارد بنابراین برای افرادی که اضافه وزن دارد بسیار مفید است با این حال باید از مصرف بیرویه آن خودداری شود.
۵- بسیاری از انگل هایی که در معده و روده ما زندگی می کنند از جمله کرم های روده به دلیل خاصیت ترش و اسیدی بودن قره قروت تا میزان زیاد از فعالیت باز می ایستند و حتی نابود می شوند بنابراین سعی کنید همیشه در وعده های غذایی خود از این فرآورده کفیر به میزان مناسب استفاده کنید.
۶- مواد و املاحی که در قره قروت کفیر وجود دارند دارای خاصیت ضد میکروبی هستند بنابراین در بسیاری از عفونت ها می توان از آن استفاده کرد.
۷- برای درمان شوره سر می توانید این محصول جانبی کشک کفیر را در آب حل کرده و آن را به موهای خود بزنید. این ماده مفید پوست سر و موهای شما را توقیت کرده و اگر عفونت قارچی در بین موها وجود داشته باشد می تواند از پیشرفت و فعالیت ان جلوگیری کند.
مضرات قره قروت:
۱- بسیاری از افراد در تهیه قره قروت کفیر به آن نمک زیادی میزنند یا بسیاری از فروشگاه ها برای ماندگاری طعم بهتر آن از نمک داخل آن استفاده می کنند. باید بدانید که در افرادی که داری فشار خون بالا هستند این نمک موجب آسیب بیش تر به آن ها می شود بنابراین سعی کنید قره قروت را خودتان تهیه کنید و یا از فروشگاه هایی که قرهر قروت بدون نمک می فروشند آین محصول خوشمزه راتهیه کنید.
۲- قره قروت از مقدار بسیار زیادی اسید لاکتیک تشکیل شده بنابراین مصرف بیش از حد آن باعث فرسایش دندان ها، پوکی استخوان، اسیدی شدن خون و زخم معده خواهد شد بنابراین آن را مصرف کنید ولی به اندازه.
۳- به دلیل خاصیت اسیدی بودن بالای قره قروت کفیر، مصرف زیاد آن توصیه نمی شود چراکه در ماقدیر زیاد باعث پوکی استخوان و ضعف عمومی بدن خواهد شد. بنابراین باز هم می گوییم که این محصول را به اندازه مصرف و در خوردن آن زیاده روی نکنید.
۴- اسید لاکتیک بالای قره قروت هم چنین در طولانی مدت می تواند روی نرون ها و سلول های عصبی تاثیر گذارد که مشکلاتی از قبیل کاهش حافظه و سوزش کف پا ایجاد شود بنابراین باز هم توصیه می کنیم این خرواکی خوشمزه را به میزان مناسب بخورید تا مشکلی برای شما به وجود نیاید.
۴- قره قروت کفیر دارای طبعی سرد است بنابراین افرادی که طبع سرد دارند بهتر است این خوراکی خوشمزه را در کنار غذاهای گرم بخورند.