Leave a comment

تریکودرما قارچ همه کاره

قارچ های متعلق به جنس تریکودرما همه کاره Trichoderma (بخش – Ascomycota ، تقسیم – Pezizomycotina ، کلاس – Sordariomycetes، سفارش – Hypocreales ،Family – Hypocreaceae) از دهه ۱۹۲۰ به دلیل توانایی شان در عملکرد به عنوان عوامل کنترل کننده (BCA) در برابر عوامل بیماری زای گیاهی شناخته شده است. از این قارچ ها می توان برای بهبود سلامت گیاهان زراعی و یا افزایش توانایی طبیعی در تخریب ترکیبات سمی توسط برخی گیاهان در خاک و آب استفاده کرد. برخی از گونه های تریکودرما قارچ دارای تعامل چندگانه هستند (بطور عمده گونه Tichoderma harzianum و گونه Trichoderma atroviride) با گیاهان زراعی و پاتوژن های قارچی حاصل از خاک.

گونه های تریکودرما

گونه های مختلف تریکودرما قارچ از دیرباز نه تنها برای کنترل بیماری های گیاهی بلکه به دلیل توانایی آنها در تقویت رشد و نمو گیاه، افزایش توانایی تولید مثل، ظرفیت اصلاح ریزوسفر، توانایی رشد در شرایط نامطلوب، صلاحیت در استفاده از مواد مغذی، قدرت تهاجمی شدید در برابر قارچهای گیاهی و گیاهان و اثربخشی در حمایت از رشد گیاهان و مکانیسمهای دفاعی پیشرفته آن ها. این خاصیتها باعث شده است که تریکودرما یک جنس همه کاره باشد و بتواند در زیستگاههای وسیع تر و با تراکم بالای جمعیت رشد. مقالات بیشماری در مورد تریکودرما همه کاره وجود دارد. اما به روزرسانی های اخیر با همکاری واقعیت های کشف شده طولانی مدت در چند سال گذشته خلاصه نمی شود. این بررسی روی بروز Trichoderma، نحوه عملکرد آنها، تکنیک های تولید تجاری با کاربردهای کشاورزی و استفاده در روشهای زیست محیطی پایدار متمرکز است.

تاریخچه کشف تریکودرما

تریکودرما قارچ همه کاره قدمت طولانی دارد و نخستین بار در سال ۱۷۹۴ گزارش و توصیف شد و بعداً پیشنهاد شد که فرم جنسی آن یک گونه Hypocrea است. با این حال اختصاص دادن جنس Trichoderma / hypocrea از نظر مورفولوژیکی دشوار بود. حتی پیشنهاد شد فقط یک گونه وجود داشته باشد، یعنی تریکودرما ویریده. اولین حرکت برای توسعه یک پروتکل خاص برای شناسایی گونه ها در سال ۱۹۶۹ انجام Trichoderma از ۷۰ سال گذشته به دلیل توانایی آنها در تولید آنتی بیوتیک هایی که مانع رشد ارگانیسم های بیماری زا شده و به عنوان یک عامل کنترل کننده کنترل زیستی شناخته می شوند شناخته شده است. پس از آن بسیاری از گونه های جدید تریکودرما همه کاره شناسایی شدند و تا سال ۲۰۱۳ در این جنس از بیش از ۲۰۰ گونه تعریف شده فیلوژنتیک نام گذاری شدند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *