Leave a comment

قارچ کش ارگانیک چیست؟

تريكودرما يكي از قارچ کش ارگانیک هاي بيولوژيك پذيرفته شده براي مديريت بيماري هاي گياهي به ويژه خاك متولد شده است. تريكودرما به بخش آسکومایکوتا تعلق دارد و بخش فرعي آن پزیزلومایکوتا است. از چند سال گذشته پاتوژن های گیاهی مانندPythium ، Phytophthora ،Botrytis ،Rhizoctonia و Fusarium از نظر عملکرد محصول و سلامت خاک خسارت اقتصادی به کشاورزان وارد می کنند. تریکودرما موجود در قارچ کش ارگانیک نوعی قارچ است که در ریشه ، خاک و محیط زیست یافت می شود. با مکانیسم های مختلف تریکودرما مانند رقابت، آنتی بیوتیک، مایکوپارازیت و ترشح آنزیم باعث کاهش پیشرفت بیماری و افزایش پارامترهای رشد گیاه می شود. نتیجه تريكودرما در پاتوژن هاي حاصل از خاك نسبت به كودهاي شيميايي برتر است و براي مدت طولاني پس از استفاده در خاک ادامه مي يابد. اعضای این جنس در قارچ کش ارگانیک با تشکیل سیانید و کلامیدوسپور در حال تولید مثل هستند و در زیستگاههای بدون کشت آنها از طریق تشکیل آسکواسپور تولید مثل می کنند.

موارد استفاده و شکل های تجاری مختلف قارچ کش ارگانیک

از قارچ کش ارگانیک تریکودرما به عنوان تیمار بذر، تیمار خاک، مدیریت نهالستان، برش و گیاهچه از ریشه و گیاه استفاده می کند. انواع محصولات موفق بر اساس گونه های مختلف تریکودرما در هند و جاهای دیگر مانند تجاری شده است. فرمولاسیون مهم تجاری تریکودرما به نام های nikooraee ،Sanjivani ،Nisarg،Vally Tricho ،Guard ،Niprot و Bioderma و غیره موجود است. تریکودرما برای همه انواع گیاهان از جمله محصولات گیاهی مانند محصولات گیاهی، محصولات زراعی، محصولات دانه روغنی و محصولات زراعی بسیار مفید است. قارچ کش ارگانیک تریکودرما با کود آلی سازگار است Trichoderma با کودهای بیولوژیکی مانند Rhizobium ،Azospirillum ،Bacillus Subtilis و Phosphobacteria سازگار است.

مدریت بیولوژیکی راه سالم زیستن

مدیریت بیولوژیکی توسط قارچ کش ارگانیک به عنوان ابزاری جایگزین برای مدیریت بیماریهای منتقله از خاک ظاهر شده است. از گذشته به طور کلی کشاورزان از سموم دفع آفات شیمیایی برای مدیریت بیماری های گیاهی استفاده می کنند. این سموم دفع آفات شیمیایی تأثیر بدی بر محیط زیست می گذارد. کنترل بیولوژیکی توسط قارچ کش ارگانیک بیماریهای بذر و نهال گرچه مؤثر و زیست محیطی است. اما هنوز در مقیاس وسیع محبوبیت زیادی نداشته است. بنابراین در صورت عدم وجود مقاومت / تنوع تحمل ، باید تلاش شود تا اقدامات کنترل کنترل زیستی به گونه ای انجام شود که در مجموعه خاصی از محیط زیست از نظر اقتصادی مناسب باشد. به منظور كاهش مصرف مواد شيميايي كشاورزي توسط كشاورزان پذيرش عوامل بيولوژيك مانند قارچ کش ارگانیک چیست؟ به عنوان يك روش مؤثر شناخته شده است. یکی از عوامل بیولوژیکی محبوب Trichoderma است که یک قارچ برای بیماریهای ناشی از خاک است. ویندلینگ (۱۹۳۲) برای اولین بار از پتانسیل تریکودرما به عنوان یک عامل بیولوژیکی مؤثر در برابر عوامل بیماری زا ناشی از خاک گزارش داد.

تریکودرما را بیش تر بشناسید

در تریکودرمای داخل قارچ کش ارگانیک نیکورایی دو مرحله وجود دارد که مرحله جنسی Hypocrea (تلومورف) نامیده می شود و مرحله غیر جنسی را Trichoderma (آنامورف) می نامند. به این جنس Hypocrea / Trichoderma گفته می شود. جنس تریکودرما گونه های T. virens ،T. viride و T. harzianum است که یک جنس است که شامل گونه های مختلفی است که به عنوان BCA های قارچهای بردار فیتوپاتوژن و ویروسی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از گونه های تریکودرما داخل قارچ کش ارگانیک آنتی بیوتیک ها را تولید می کند و در سرکوب بیماری ها نقش دارد. مديريت بيماري هاي گياهي با استفاده از برنامه هاي قارچي فيتوپاتوژن آنتاگونيست با گونه هاي مختلف تريكودرما انجام شده است. جنس تریکودرما موجود در همه جا و هر محیطی با تراکم بالای جمعیت. بعدها چندین محقق در سراسر جهان کنترل طیف گسترده ای از پاتوژن های گیاهی را با استفاده از گونه های مختلف تریکودرما در قالب قارچ کش ارگانیک چیست نشان داده اند.

چه عواملی در میزان تاثیر قارچ کش های تاثیر گذارند؟

فعالیت تریکودرمای قارچ کش ارگانیک تحت تأثیر شرایط خاک است. به عنوان مثال این اسید شناخته شده است نه خاک قلیایی برای فعال کردن تریکودرما مناسب است. برای به حداکثر رساندن تأثیر فعالیت تریکودرما انتخاب گونه ها و سویه های مناسب تریکودرما برای هر منطقه مهم است. اگرچه درمان بذر با مواد شیمیایی تا دوره رشد خاص مؤثر است اما این عوامل بیماری زا در هنگام گلدهی و تشکیل غلاف به محصول حمله می کنند. در این مرحله تنها عوامل بیولوژیکی موجود در قارچ کش ارگانیک که در ریزوسفر تکثیر می شوند فقط می توانند از چنین پاتوژن ها مراقبت کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *